Երևանի բուսաբանական այգին հանդիսանանում է Երևանի ամենախոշոր կանաչ զանգվածներից մեկը։ Այն ունի գիտական և հանրային նշանակություն՝ հանդիսանալով ընդհանուր օգտագործման կանաչ տարածք։
Բուսաբանական այգին հիմնադրվել է 1935 թվականին, ինչից հետո հիմնական բարեկարգման աշխատանքներ չեն իրականացվել։ Այդ նպատակով 2023 թվականին Հովնանյան հիմնադրամի ֆինանսական աջակցությամբ «Բուսաբանական այգու ընկերներ» ՀԿ-ի կողմից նախաձեռնվեց «Հիշատակի պուրակի» նախագծումն ու կառուցումը։
Ըստ նախագծային առաջադրանքի այն պետք է ունենա որոշակի կրթական նշանակություն՝ միևնույն ժամանակ ծառայլելով որպես կանաչ հանրային տարածք։ Ընդհանուր տարածքը զբաղեցնում է 6'055 քմ, որն ամբողջությամբ կանաչապատ է։
Նախագծային հայեցակարգային լուծման նպատակն է ապահովել նախագծային առաջադրանքով նախանշված գոտիները՝ միևնույն ժամանակ պահպանելով կանաչ զանգվածը, ծառերի սաղարթը, ինչպես նաև առավելագույն ջրաթափանցելիությունը, որը հասնում է 99%-ի։
Ջրաթափանց մակերեսների նման հարաբերակցության նպատակով տարածքում առկա են հիմնականում ավազե կամ խճապատ արահետներ և հարթակներ։
Տարածքի բոլոր 260 ծառերը պահպանվում են, ևս 60-ն առաջարկվում է տնկել բարեկարգման շրջանակում։